Pac a Bác spoznávajú tvaroháreň

Pac a Bác menia budúcnosť tvarohu

Čítaj

V jedno ráno, keď riaditeľ mliekarničky Ignác Biely ešte len rozliepal oči a pri pohári teplého mlieka si v kancelárii čítal noviny, sa niečo stalo. Zazvonil telefón. Volal ten a ten, že mu volala tá a tá, ktorej volala tá a tá, ktorej volali priamo z tvarohárne, že sa stalo čosi zvláštne.

„Pán direktor, nevieme, ako je to možné, no naše jedinečné ručne robené tvarohy sú… sú nejaké iné,“ hovoril hlas v slúchadle.

Ignácovi Bielemu vyschlo v hrdle. V hlave sa mu začali zjavovať najstrašnejšie príbehy. Pokazili sa formovačky? Dodali z družstva zlé mlieko? Tvarohárky ho zle vymiešali?

Tvaroh bol veľkou pýchou mliekarne. Mliekarnička ho ako posledná z fabrík robila ručne. Stroje nahradili ľudí iba pri tvarovaní tvarohu do kociek, aké poznáte z obchodu. Miešali ho tety tvarohárky, ktoré mali také silné ruky, že by na olympiáde vyhrali zlatú medialu v zdvíhaní činiek či vo veslovaní. Ich tvaroh plnil brušká deťom v školách a škôlkach, babky a mamky z neho robili najlepšie koláče. Tvaroh bol hrdinom mliekarne.

„ČO sa stalo, povedzte mi?“ vykríkol riaditeľ.

„Nóóó, náš tvaroh má akýsi divný tvar,“ povedal hlas v slúchadle.

„Divný tvar? Ako to myslíte?“

„Keď ho tvarohárky prekladali do prepraviek, zistili, že namiesto kociek či kvádrikov na bežiacom páse čakal tvaroh v tvare obláčikov, kvetiniek, jednorožcov, srdiečok, hviezdičiek, mačiek či myšiek. Všetci sa čudujú, ako sa to mohlo stať a nevedia, čo majú teraz robiť. Či to tak môže ísť do obchodov, alebo čo. Tak vám teda radšej voláme.“

Mozog Ignáca Bieleho pracoval na plné obrátky. Obláčiky. Kvetinky. Jendorožce. Srdiečka. Hviezdičky. Mačky. Mačky. Mačky?! Tak moment!

Na vrátnici u Berty Kukadlovej zazvonil telefón.

„Berta? Tu direktor, pošlite ku mne Mačiatka. Rýchlo!“

„Mačičky, čo ste zase vyviedli! Máte ísť okamžite ku direktorovi. Dúfam, že nič vážne, ach jaj!“

Pac a Bác sa na seba pozreli.

„My? My nič!“ zamňaukal Pac.

„My mačiatka!“ dodala Bác.

„Tak spustite!“ rozkázal Ignác Biely, keď do jeho kancelárie vcupkali mačiatka a usadili sa na modrobielej prúžkovanej pohovke.

„O čo ide, pán direktor?“ spýtala sa Bác a aby odpútala pozornosť, kreslila koncom svojho ryšavého chvostíka vo vzduchu neviditeľné kruhy.

„Tvaroh v tvare mačiek?!“ vykríkol direktor, „s pravdou von, na taľafatky nemám čas!“

Pac a Bác sa na seba pozreli. Bolo jasné, že riaditeľ sa hnevá a že nie je čas na výhovorky.

„Nó, to bolo takto, pán direktor,“ spustil Pac, „pred pár dňami skoro ráno na vrátnici Berta zapisovala do múdrej knihy veľa mien. Boli to deti zo školy. Cez okno sme počuli, že prišli na exkraziu.“

„Myslíš exkurziu. Na návštevu továrne, kde sa pozrú, ako sa niečo vyrába,“ opravil ho Ignác Biely.

„Áno, áno, na ex-kur-zi-u,“ slabikoval Pac, „no a mali ísť do tvarohárne, pozrieť sa na to, ako sa vyrába tvaroh. My mačky tvaroh zbožňujeme, počúvali sme o ňom od mala rozprávky, ale nevedeli sme, ako taký tvaroh vlastne príde na svet. A máme radi aj detičky, je s nimi vždy veľká zábava.“

„Tak sme sa rozhodli, že sa k nim pridáme,“ dopĺňala Bác. „Pani Monika z tvarohárne, ktorá po deti prišla, súhlasila. Obliekli sme si návleky na labky, ako ste prikázali, dali nám biele čipaky, dokonca mala pre nás prichystané aj protichlpové mačacie obleky, aby chĺpky z našej strsti nerobili kucupacu. Bolo to teda naozaj skoro ráno, keď slušné mačky ešte spia, ale tak skoro vraj ten tvaroh robia, nó,“ mňaukala.

„A čo bolo ďalej?“ vyzvedal riaditeľ.

„Mňau, potom sme išli tam. Voňalo tam! Videli sme vane, do ktorých sa napúšťa mlieko, kam sa pridá zákvas. Naučili sme sa, že sa mlieko zahreje a že odpočíva. Boli tam tri pani tvarohárky, ktoré nám ukázali, ako sa musí odpočinutý tvaroh miešať, aby sa oddelili tvarohové zrnká. Spolu s deťmi sme mohli skúsiť vypustiť tvaroh do takej vaničky na kolieskach. No a všade bolo veľmi mokro, mokrá dlážka, lebo sa tam vraj stále niečo umýva. Bác sa pošmykla a len-len že nezletela do vane s tvarohom, to vám bola zábava! Zachytila ju silnou rukou až pani tvarohárka. Všetci sme sa veľmi nasmiali!“ pokračoval Pac.

„Skoro spadla. Do vane s tvarohom. To ma podrž, to by bola katastrofa,“ hundral si riaditeľ, „pokračujte, pokračujte! Ako je možné, že tvaroh má čudné tvary?“

„Nó, keď sme tvaroh vypustili do tej vane na kolieskach, previezli ho vedľa do miestnosti a tam ho tety tvarohárky začali nakladať do vedier lopatkami. Všetky deti to nadšene sledovali. A my tiež!  Akoby na pieskovisku robili pieskové koláče! Ale teda tvarohové! Keď potom tvaroh nabrali do vedra, išli ho nasypať do stroja, ktorý ho dá do obalu a vyformuje z neho kocky a kvádriky, mňau,“ pokračovala Bác.

„No a vtedy sa deti spýtali, prečo je tvaroh v takých tvaroch,“ doplnil Pac, „a nikto vlastne nemal odpoveď. Až keď prišla vedúca, povedala, že tvaroh je v takých tvaroch, lebo také sú normy a také sú formy.

„Normy a formy! Kockový tvaroh je nuda! Povedali sme si, že keď ho deti majú tak rady, mal by byť predsa len trošku veselší. A tak, keď všetci odišli na obednú prestávku, vymenili sme formy. Tie sme vyrobili u Berty na vrátnici. Teraz je tvaroh v tvare obláčikov, kvetiniek, jednorožcov, srdiečok, hviezdičiek, mačiek a myšiek,“ priznala Bác.

„Mňa z vás asi… vystrelí do vesmíru,“ zasmial sa Ignác Biely, „chvíľku vás tu máme a prevrátite nám Mliekarničku hore nohami!“

„Prepáčte, pán direktor,“ zamňaukali mačičky a začali sa krútiť okolo Ignáca Bieleho, „viete, aký je teraz ten tvaroh pekný?“

„Mohli ste toho toľko pokaziť. Stroje aj tvaroh, keby vám to nevyšlo, niekoľko dní by v meste nemali z čoho robiť koláče! No nápad je to dobrý. Páči sa mi. Pozriem sa na to, vy huncúti. Možno by sme naozaj mohli vyrábať tvaroh v rôznych tvaroch,“ zasmial sa riaditeľ.

„Hurá!“ Zamňaukali Pac a Bác a dali si svoj obľúbený mačací „pac“.

„A teraz už bežte pomáhať Berte. A keď budete mať nabudúce ďalší úžasný vymýšľačkový nápad, nezabudnite sa ma naň najskôr spýtať!“

„Jasné, pán direktor!“

Mačičky spokojne odcupkali na vrátnicu k Berte Kukadlovej a keď tam neskôr zazvonil telefón, bol to riaditeľ Ignác Biely. Tvarohy boli znamenité a tak sa rozhodol, že po novom bude Bánovecká mliekarnička vyrábať aj tvarohy rôznych tvarov: obláčikov, kvetiniek, jednorožcov, srdiečok, hviezdičiek, myšiek no a samozrejme, aj v tvare mačiek.

Vyskúšajte

Audio rozprávky

Spotify:

Apple:

Poskladaj si vlastné

Kartónové divadielko

Vyrobiť si kartónové divadielko je veľká zábava a ak chceš s mačičkami Pac a Bác prežívať ich dobrodružstvá naplno, určite si ho urob a skoč tak rovno do rozprávky. Určite ti pri tom radi pomôžu tvoji rodičia, starí rodičia alebo starší súrodenci.

First Birthday Party

Lorem ipsum dolor sit amet, cu dicant admodum vim. Id dicam evertitur pri, duis commodo ornatus eos no.